psycholog

Wizyta u psychologa

Wizyta u psychologa

Wizyta u psychologa – jak wygląda i ile kosztuje?

Jak wygląda wizyta u psychologa? Dlaczego warto odwiedzić terapeute i ile kosztuje taka wizyta? Spróbujmy zastanowić się nad poniższymi zagadnieniami.

Kiedy nie potrafimy sami uporać się z jakimś dręczącym nas problemem decydujemy się na pomoc specjalisty. Osoba taka potrafi spojrzeć na nasze problemy z szerszej, a przede wszystki bardziej obiektywnej perspektywy niż najbliższa rodzina lub znajomi. Z tego powodu wizyta u psychologa będzie bardziej efektywna niż samodzielna tudzież wspólnie z najbliższymi próba radzenia sobie z problemami.

Jak wygląda wizyta u psychologa?

Odwiedzając gabinet psychoterapii, podczas pierwszych wizyt psycholog zbierze z nami tzw. wywiad diagnostyczny, podczas którego następuje rozpoznanie problemu i obranie kursu na właściwe działania terapeutyczne. Zostaje zawiązany kontakt – swoista umowa zawierająca m.in ilość i częstotliwość sesji terapeutycznych, ich ceny itp. Na tej podstawie dochodzi do kolejnych wizyt, które odbywają się najczęściej raz w tygodniu. Jedna sesja trwa 50-55 minut, i kosztuje od 90 do 200 zł w zależności od regionu kraju i specjalności terapeuty.

Czy podczas wizyty u psychologa leżymy?

Często pacjenci zastanawiają się, czy podczas wizyty u psychoterapeuty leżymy tyłem do psychologa jak ma to miejsce np. na filmach. Otóż najczęściej wizyta odbywa się na siedząco. Siedząc do siebie twarzą w twarz na wygodnych fotelach terapeuta ma możliwość obserwacji m.in. mimiki i zachowania przez co może skutecznie i na bieżąco reagować.

Wizyta u psychologa
fot. pixabay.com cc0 -Engin_Akyurt

Z ilu wizyt składa się terapia?

Z ilu wizyt składa się terapia? Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dużo zależy bowiem od konkretnego przypadku i jest to kwestia mocno indywidualna. Najczęściej na całkowitą terapię składa się od 8 do 12 sesji terapeutycznych. Są jednak terapie trwające przez długie miesiące, a nawet lata i jest to dosyć powszechne.

W przypadku prywatnych gabinetów najczęściej psycholodzy pobierają opłaty po zakończeniu każdej z wizyt.

 

Udostępnij

O autorze