PoradyZdrowie

Niebezpieczna klimatyzacja

Niebezpieczna klimatyzacja

W ostatnim czasie dosyć przypadkowo przeczytałem artykuł (niestety nie pamiętam gdzie) o tym, że klimatyzacja w samochodzie jest mocno szkodliwa. Zaraz po jej uruchomieniu powstają jakieś mocno toksyczne związki chemiczne w olbrzymich ilościach.

Z tego właśnie powodu nie powinno się włączać i wsiadać do auta od razu z uruchomioną klimatyzacją. Należy najpierw uchylić okna i poczekać chwilę, tak aby związki mogły spokojnie się ulotnić. Producenci samochodów nic na ten temat nie wspominają, być może jest więc to jedynie jakaś internetowa plotka. Lepiej jednak dmuchać na zimne i odczekać chwilę przed rozpoczęciem jazdy. Parę sekund nas nie zbawi, a jeśli w klimie rzeczywiście jest coś co może nam zaszkodzić – chociaż w małym stopniu to ryzyko ograniczymy.

Odgrzybianie klimatyzacji w aucie

Należy też pamiętać, aby cyklicznie serwisować naszą klimatyzacje w samochodzie. Nie tylko napełnianie czynnikiem, aby utrzymać optymalne temperatury chłodzenia. Najważniejsze jest odgrzybianie klimatyzacji. To bowiem grzyby potrafią przyczynić się do pogorszenia naszego samopoczucia. Pomyśl ile tego paskustwa wydobywa się z nawiewów samochodu kiedy odpalasz mechanizm. Setki, miliony? Setki milionów drobnoustrojów w ciagu zaledwie kilku sekund zaczyna wypełniać wnętrze samochodu. Z jednej strony mamy więc przyjemny chłodek, z drugiej serwujemy sobie kłopoty zdrowotne, a klimatyzację możemy przecież odgrzybić samodzielnie.

fot. pixabay.com CC0Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji

Jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację? Kupujemy w markecie specjalny środek w aerozolu (koszt od 15 do 50 zł) i stawiamy go za fotelem kierowcy. Wszystkie nawiewy włączamy i zamykamy obieg powietrza w aucie. Nawiewy ustawiamy na minimalną temperaturę. Oczywiście, wszystko przy włączonym silniku.

Spray wypsika się w ciągu kilku minut – najczęściej jest to 10-15 minut, po których należy jeszcze wywietrzyć auto. Od tej pory możemy cieszyć się odgrzybioną klimatyzacją i dużo przyjemniejszym z niej zapachem. Warto również wymienić filtr kabinowy.

serwis klimatyzacji w Lublinie – Klimatyzacja Lublin

Udostępnij

O autorze