Depresja, to zespół zaburzeń psychicznych wpływających na nasz nastrój. Jej przyczyny nie są do końca znane, pewne jest jednak że sprzyjają jej np. choroby i czynniki genetyczne. Czym jest właściwie depresja? Smutek, przygnębienie, niechęć do działania, złość, lęk i poczucie bezsilności – to tylko niektóre z objawów, których może być o wiele więcej.
Mówi się, depresja dotyka w dużej mierze słabych ludzi, nie radzących sobie z problemami, ale nie jest to prawdą. Chorują na nią najczęściej osoby w wieku 20-40 lat zarówno kobiety jak i mężczyźni. Na depresje może bowiem zapaść każdy bez względu na to jak silny jest jego organizm i psychika. Zdolność radzenia sobie z problemami sprawi zaledwie, że objawy depresji nie będą aż tak dokuczliwe. A te potrafią być na prawdę nie przyjemne. Wyobraźmy sobie bowiem żal i smutek z którym nie możemy poradzić sobie pomimo obecności osób i rzeczy, przy których normalnie ciągle bylibyśmy uśmiechnięci. Poczucie bezsilności i niechęć do jakiegokolwiek polepszenia utrzymywanego stanu. Obojętność, na którą nie mamy wpływu, a świat wokół nas mógłby poprostu przestać istnieć. Depresja potrafi być dla psychiki na prawdę mocno uciążliwa.
Depresja to nie tylko zły nastrój, ale także problemy z codziennym funkcjonowaniem. Brak apetytu, bezsenność, ciągłe zmęczenie, czy ból głowy. Można tak wymieniać w nieskończoność. To oczywście mniej poważne dolegliwości. Zdaża się niestety, że chorzy miewają myśli samobójcze przez co depresja staje się niebezpieczna dla życia i zdrowia. Bardzo ważne jest więc, aby zglosić się do specjalisty i nie zostawać z chorobą samemu sobie.
Jak radzić sobie z depresją?
Jak radzić sobie z depresją? Psycholodzy na całym świecie starają się pomóc osobom cierpiącym na depresję. Jest wiele mniej lub bardziej skutecznych technik prowadzenia terapii, które dobierane indywidualnie pod konkretny przypadek potrafią dać wysoce zadowalające efekty. Istnieją również leki przeciwdepresyjne, które może przepisać lekarz. Zdecydowanie powinny pomóc w tej nierównej walce. Chociaż leki powinny zacząć dzialać już po kilku tygodniach – terapia może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Najważniejsze jednak, aby nie pozwolić zawładnąć depresji naszym życiem.