psycholog

Terapia małżeńska

Terapia małżeńska

Terapia małżeńska sposobem na uratowanie związku

W dzisiejszych czasach w Polsce coraz powszechniejsze stają się rozwody. Do takiego rozwiązania ludzi skłania wiele czynników, jednak nadal niewielka ich liczba stara się uratować związek, a przecież idealnym rozwiązaniem jest tutaj terapia małżeńska.

Stosowana znacznie częściej w Stanach Zjednoczonych, czy na zachodzie Europy terapia małżeńska jest tam czymś zupełnie normalny, u nas nadal budzi pewne emocje. Głównie dlatego, że mało kto lubi dzielić się swoimi porażkami i smutkami, wyciągać na wierzch tematy intymne, a ponadto robić to przed kompletnie obca osobą. Dlatego kiedy kryzys się nawarstwia, a dzieci nie wystarczą już do tego aby trzymać się razem, wtedy dochodzi do separacji, a w dalszej perspektywie do rozstania małżonków.

Terapia małżeńska uratuje Wasz związek

Oczywiście jeżeli obie strony chcą uratować związek i odbudować pozytywne relacje, to terapia małżeńska jest idealnym na to sposobem. Prowadzący odbywające się cyklicznie spotkania psycholog, najpierw będzie chciał zdefiniować problemy obu partnerów, a następnie przywrócić uczucia, które pierwotnie ich połączyły.

Pomóc w tym z całą pewnością może obecność dzieci, które oprócz przysięgi małżeńskiej stanowią dodatkowe zobowiązanie łączące dwoje ludzi. Bardzo ważne jest również przywrócenie dawnej pasji i wzajemnej nici porozumienia u dwójki dorosłych ludzi. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie zawsze psycholog potrafi pomóc, a czasem po kilku sesjach okazuje się, że nic już nie da się zrobić.

Wizyta u psychologa
fot. pixabay.com cc0 -Engin_Akyurt

Takie przypadki pojawiają się wtedy, kiedy jedna strona chce ratować związek, a druga już podjęła inną decyzję i gdzieś po cichu układa sobie życie na nowo. W takich przypadkach, ani dzieci, ani wspólne przeżyte chwile i pasję mogą już nie wystarczyć. Co w takim wypadku należy zrobić? Oczyścić sytuację na ile jest to możliwe, wybaczyć sobie jak najwcześniej i pójść swoją drogą.

Niestety, psychologia, tak jak żadne dziedzina medycyny, nie zna cudownego lekarstwa na miłość i uratowanie związku, dlatego jeśli małżonkowie sami nie zadbają o to wcześniej to na pewnym etapie może być już niestety za późno.

Warto zobaczyć:

http://psycholog-aleksandrowicz.pl

http://psychodynamika.net

http://artur-jarmula.pl/metoda/

Udostępnij

O autorze