psycholog

Psychoterapia krótkoterminowa

Psychoterapia krótkoterminowa

Psychoterapia krótkoterminowa

Psychoterapia krótkoterminowa, to zaledwie kilka sesji podczas których psychoterapeuta pomoże nam uporać się z osobistym problemem np. występującą traumą. Polega na rozmowach o problemach dnia codziennego, kiedy to pacjent nie może sobie z nimi poradzić lub też po prostu potrzebuje zmian w swoim życiu. Psychoterapia krótkoterminowa cechuje się tym, że z góry założony jest czas trwania terapii. Dzięki temu pacjent od razu wie ile sesji terapeutycznych będzie musiał przejść.  Taka forma terapii może być praktykowana zarówno u dzieci, młodzieży jak i u osób dorosłych. Stała się też w ostatnim czasie bardzo popularna i łatwo dostępna.

Psychoterapia krótkoterminowa
fot. pixabay.com CC0 kloxklox_com

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii krótkoterminowej?

Psychoterapia krótkoterminowa będzie dla nas idealnym rozwiązaniem, kiedy potrzebujemy świeżego spojrzenia na nasze problemy. Często bowiem okazuje się, że właściwe ich rozwiązanie leży na wyciągnięcie ręki, a po prostu przytłoczeni różnymi mniej i bardziej ważnymi sprawami tego rozwiązania nie zauważamy. Z psychoterapii krótkoterminowej dosyć często korzystają małżeństwa, kiedy to terapeuta pomaga naprostować relację między nimi. Z tej formy terapii mogą również korzystać dzieci w przypadku występujących problemów w szkole, czy w relacjach z rówieśnikami.

Terapia krótkoterminowa najczęściej zamyka się w liczbie 8-15 sesji terapeutycznych i przynosi satysfakcjonujące rezultaty.  W przeciwieństwie do terapii długoterminowych jest więc zdecydowanie krótsza. Długoterminowe leczenie, może potrwać bowiem nawet dwa lata i stosowane jest w cięższych przypadkach.

Koszt terapii krótkoterminowej, to około 100 zł za jedną sesję terapeutyczną.

Udostępnij

O autorze