Co to jest kwas hialuronowy? Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym występującym naturalnie w organizmie. W największym stężeniu występuje w skórze właściwej, ciele szklistym oka i mazi stawowej. Kwas hialuronowy ma znakomite właściwości wiązania cząstek wody w skórze właściwej.
Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie spada, skóra staje się wiotka, poszarzała i pojawiają się zmarszczki. By temu zapobiec kwas uzupełnia się za pomocą zabiegów kosmetycznych z jego wykorzystaniem.
Do czego służy kwas hialuronowy w kosmetyce?
Kwas hialuronowy pozwala na przywrócenie skórze młodego wyglądu. Powoduje, że skóra staję się napięta, gładka i odżywiona. Kwas hialuronowy może służyć do wypełniania ust, zmarszczek w okolicy oczu oraz wypełniania policzków.
Wypełnianie ust – powiększanie
Wypełnianie ust za pomocą kwasu hialuronowego to najczęściej wykonywany zabieg medycyny estetycznej w ciągu ostatnich lat. Pozwala na uwydatnienie bardzo wąskich warg oraz zniwelowanie asymetrii ust. Zabieg stosowany jest również w przypadku, gdy z uwagi na wiek kąciki ust opadły tworząc smutny wyraz twarzy. Coraz częściej decydujemy się na wypełnianie ust kwasem hialuronowym by po prostu powiększyć. Wypełnianie ust kwasem hialuronowym to zabieg stosunkowo szybki, tani i trwały. Może właśnie dlatego cieszy się taką popularnością.
Powiększanie ust, to coraz bardziej popularny zabieg. | fot. pixabay.com CC0
Kwas hialuronowy – Jak wygląda zabieg wypełniania ust?
Wypełnianie ust kwasem hialuronowym rozpoczynamy od konsultacji z lekarzem, pokazania naszego problemu i omówienie pożądanego efektu. Następnie usta poddawane są znieczuleniu poprzez nałożenie specjalnej maści znieczulającej. W skrajnych przypadkach, gdy klientka odczuwa silny ból i boi się zabiegu można użyć znieczulenia stomatologicznego.
Po upływie ok.30 minut, gdy usta są odrętwiałe i klientka nic nie czuje można przystąpić do nakłuwania ust za pomocą specjalnej kaniuli. Zabieg trwa ok.30 minut. Po zakończeniu wypełniania ust, usta są napuchnięte i niekiedy posiniaczone. Obrzęk znika przeważnie po 3 dniach.
Ile kosztuje wypełnianie i powiększanie ust kwasem hialuronowym?
W zależności od miejsca w jakim wykonujemy zabieg kosztuje on od 700 do 1300zł za 1 ml kwasu hialuronowego. Co ważne, nie możemy dzielić się nim z koleżanką. Jeżeli nie wykorzystamy całej ilości kwasu za pierwszym razem możemy umówić się na kolejną wizytę i dokończyć zabieg. Dla przykładu powiększanie ust w Lublinie, to koszt jak wspomniano wyżej.
Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?
Zanim zdecydujemy się na zabieg wypełniania ust powinnyśmy zapoznać się z tym jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu, a są to:
- opryszczka lub inny rodzaj stanu zapalnego skóry
- nadwrażliwość na kwas hialuronowy
- antybiotykoterapia
- ciąża i karmienie piersią
- immunoterapia
Jak długo utrzymuje się efekt?
Gdy wykonujemy zabieg wypełniania ust po raz pierwszy kwas może zejść stosunkowo szybko. Specjaliści twierdzą, że gdy wykonamy zabieg kilkukrotnie kwas będzie utrzymywał się za każdym razem znacznie dłużej. Zabieg można powtarzać co 6 miesięcy, da nam to gwarancję pięknych, jędrnych i gładkich ust. Generalnie efekt może utrzymać się nawet przez rok.
Usuwanie cieni pod oczami za pomocą kwasu hialuronowego
Problem cieni pod oczami to zmora 30% społeczeństwa. Dodatkowo z wiekiem problem ten się powiększa ponieważ nasza skóra staje się wiotka i szara co jeszcze bardziej uwidacznia cienie. Kwas hialuronowy to popularny produkt wykorzystywany w kosmetyce. Do tej pory kojarzył się głównie z zabiegiem powiększania i modelowania ust. Mało kto wie, że wykorzystuje się go również do usuwania cieni pod oczami.
Jak wygląda zabieg usuwania cieni pod oczami?
Zabieg usuwania cieni pod oczami przebiega w kliku etapach. Najpierw należy usunąć dokładnie makijaż, który jest sporym utrudnieniem podczas zabiegu. Gdy nasza skóra jest dokładnie oczyszczona z pozostałości kosmetyków miejsce zabiegu należy dokładnie zdezynfekować.
Następnie miejsce zabiegu należy znieczulić.
Wiąże się to z uczuciem dyskomfortu ponieważ miejsce zabiegu jest kilkukrotnie nakłuwane. Reakcja na znieczulenie to uczucie rozpierania lub pieczenia. Z reguły jednak znieczulenie zaczyna działać szybko i dyskomfort znika. Sam zabieg usuwania cieni pod oczami przebiega w dwóch etapach. Najpierw należy nakłuwać brwi w ich zewnętrznej części, by kierować igłę do środka. Ma to podeprzeć zewnętrzną część brwi. W drugim etapie lekarz wykonuje nakłucia w okolicy powieki dolnej. Istnieją dwie techniki:
- liniowa
- punktowa
Punktowa druga wiąże się z większą ilością wkłuć. Trudno ocenić, która jest lepsza, obie dają pożądany efekt. Po zakończeniu zabiegu lekarz wykonuje masaż okolicy zabiegu, by uniknąć powstawanie guzków. Na koniec miejsce zabiegu należy schłodzić, by zmniejszyć obrzęk.
Kwas hialuronowy idealnie podkreśli oczy i zlikwiduje niedoskonałości | fot. pixabay.com CC-0
Ile utrzymuje się efekt usuwania cieni pod oczami?
Jeżeli chodzi o pierwszy etap zabiegu, czyli wypełnianie okolic brwi efekt utrzymuje się na stałe. Natomiast usuwanie cieni pod oczami, czyli drugi etap należy powtarzać w odstępach 3 – 4 miesięcy, by móc cieszyć się zdrowym i młodym wyglądem okolicy oczu.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do usunięcia cieni pod oczami są choroby autoimmunologiczne oraz tendencja do przerastania blizn. Zabiegu nie można również wykonać u pacjentów z opryszczką lub innymi bakteryjnymi zmianami skórnymi. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią jak również osoby niepełnoletnie także nie mogą poddać się zabiegowi.
Wypełnianie policzków kwasem hialuronowym
Z biegiem czasu skóra traci jędrność i pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Zmarszczki to jednak nie największy problem. Wraz z wiekiem dochodzi do utraty tkanki tłuszczowej odpowiadającej za młodzieńczy wygląd twarzy. Skóra i mięśnie tracą sprężystość co powoduje
utratę owalu i opadanie rysów twarzy w dół, tworząc bruzdy nosowo – wargowe i smutny, zmęczony wyraz twarzy.
Ratunkiem dla opadniętych policzków może okazać się kwas hialuronowy, który ma znakomite właściwości wypełniające. Do tego typu zabiegu wykorzystuje się nieco gęstszy rodzaj kwasu i wstrzykuje w głębokie warstwy skóry. Kwas hialuronowy sprawia, że skóra staje się maksymalnie nawilżona, a opadnięte policzki unoszą się, by nadać twarzy młody wygląd.
Zestaw kosmetyków. fot. pixabay.com CC0
Jak wygląda zabieg wypełniania policzków kwasem hialuronowym?
Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje kwas hialuronowy w miejsce zagłębienia, czyli poniżej kości policzkowych. Oczywiście przed rozpoczęciem zabiegu lekarz znieczula miejsce wstrzykiwania specjalną maścią znieczulającą. Zabieg można wykonać zwykłą, cieniutką igłą, w takiej sytuacji należy wykonać kilka nakłuć i podawać preparat liniowo, tak, by stworzył swoistą sieć przypominającą rusztowanie naszych policzków przywracając im młody wygląd.
Można również wykonać jedno lub dwa nakłucia za pomocą specjalnej kaniuli. Niezależnie od metody efekty zabiegu są takie same. Po zakończeniu wstrzykiwania preparatu lekarz musi wykonać masaż miejsca zabiegu, by preparat równomiernie rozłożył się w skórze.
Jakie są efekty po zabiegu wypełniania policzków kwasem hialuronowym?
Bezpośrednio po zabiegu widać wyraźną poprawę owalu twarzy oraz jej wygładzenie. Jako, że kwas hialuronowy ma zdolności do wiązania wody i zwiększania swojej objętości z czasem efekty stają się jeszcze bardziej widoczne. Znikają opadające policzki czyli tak zwane chomiki, poprawia się owal twarzy, policzki są wypełnione, uwydatniają się kości policzkowe, a nasza skóra jest jędrna i nawilżona.
Ile zabiegów należy wykonać, by osiągnąć najlepszy efekt?
Jeżeli zabiegowi poddają się osoby stosunkowo młode, które nie skończyły 40 roku życia przeważnie wystarcza jeden zabieg, by uzyskać w pełni satysfakcjonujący efekt. U osób starszych, gdy zagłębienia są znacznie większe zaleca się wykonanie dwóch zabiegów, w odstępie 3 – 4 tygodni.
Kobiety chcące podkreślić swoje piękno coraz częściej decydują się na zabiegi kwasem hialuronowym. fot. pixabay.com CC0 | efes
Ile utrzymuje się efekt?
Efekt po zabiegu wypełniania policzków kwasem hialuronowym utrzymuje się przeważnie od 12 do 18 miesięcy. Wszystko zależy od wieku pacjenta, rodzaju skóry i jej pielęgnacji. Jednym z czynników, który znacznie skraca efekt po zabiegu jest palenie tytoniu, który ma szkodliwy wpływ na skórę.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu wypełniania policzków?
Jak w większości przypadków zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego nie można wykonać go u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Podobnie jest z osobami niepełnoletnimi.
Przeciwwskazaniem jest również opryszczka oraz inne bakteryjne zakażenia skóry jak również choroba autoimmunologiczna i tendencja do przerostu blizn.
Zabiegi na twarz pomagają czuć się pewniej. fot. pixabay.com CC0 Geralt
Co jest lepsze kwas hialuronowy czy botoks?
Botoks czyli toksyna botulinowa ma w swoim składzie silnie działającą neurotoksynę, która ma za zadanie osłabienie lub całkowite przerwanie przewodnictwa nerwowego mięśni. Botoks przeważnie stosuje się do wypełniania kurzych łapek, zmarszczek na czole lub redukcji potliwości. Czyli górnych partii twarzy. Kwas hialuronowy jest natomiast substancją naturalnie występującą w ciele każdego organizmu żywego. Z wiekiem jego poziom w skórze spada. Skóra staje się wiotka i brak jej nawilżenia. Kwas hialuronowy stosuje się do zabiegów wolumetrii twarzy, poprawy jej owalu, likwidacji bruzd nosowo – wargowych oraz do wypełniania i modelowania ust.
Co będzie zatem lepsze, kwas czy botoks musi zdecydować indywidualnie lekarz. Wybór zależy od problemu z jakim się zmagamy, partii twarzy oraz skali problemu i wieku pacjenta. W niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o połączeniu tych dwóch preparatów.
zobacz również:
tematy:
kwas hialuronowy, zastosowanie kwasów w kosmetyce, powiększanie ust, botoks, cienie pod oczami, wypełnianie ust
warto zobaczyć: