psycholog

Dlaczego boimy się chodzić do psychologa?

Dlaczego boimy się chodzić do psychologa?

Wizyta u psychologa, psychoterapeuty kojarzy się w wielu przypadkach z czymś złym. Jest to przeświadczenie mające swoje korzenie w odległych jeszcze czasach w którym psychoterapia kojarzyła się z chorobami psychicznymi. Lekarz psychiatra – leczył i przepisywał lekarstwa, a samego pacjenta często zamykało się w izolowanych ośrodkach leczniczych.

To duży błąd, gdyż psychoterapeuta i psychiatra to w zasadzie dwie różne osoby. Dwie odrębne dziedziny medyczne – traktujące o odrębnych, aczkolwiek czasem wynikających z siebie problemach.

Psychoterapia vs psychiatria

Dzisiaj, dzięki zwiększonej świadomości ludzi psychoterapia jest popularna i modna. Pomaga w codziennym życiu, w pracy zawodowej, w sporcie i w rozwoju osobistym. Z psychoterapeutami współpracują najwięksi tego świata, znani politycy, aktorzy i sportowcy. Psychoterapeuta zaglądający do naszych dusz – jest w stanie wyciągnąć z nich to, co dobre i zagrzebać negatywy.

psychoterapia, świeczka na ręku
fot. pixabay.com CC0 kloxklox_com

Dzięki terapii możemy odkryć swoje lepsze ja i stać się odmiennymi lepszymi ludźmi. Osiąganie lepszych wyników w sporcie, pracy, czy w relacjach międzyludzkich staje się łatwiejsze i przynosi większe rezultaty. Psychoterapia wspiera i buduje. Nie wiele ma jak widać wspólnego z psychiatrią, która skupia się na leczeniu poważnych zaburzeń, które często mogą stanowić poważne zagrożenie dla dotkniętych chorobą osób i ich otoczenia.

Psychoterapia długoterminowa
fot. pixabay.com CC0 Geralt

Tym samym, jeśli nie odróżniamy tych pojęć i będziemy ślepo podążać za przyjętym stereotypem z ubiegłych lat – mylnie odbieramy rolę psychologa w społeczeństwie. Terapii nie należy się bać, psychoterapia będzie skuteczna tylko jeśli obydwa ogniwa (pacjent-psycholog) będą współpracować ze sobą w pełnym zaufaniu i zrozumieniu. W innym przypadku pomoc psychologiczna minie się z celem i zatraci swój sens.

Nie zwracaj uwagi na opinie – psychoterapia ma pomóc Tobie

Nie należy również zwracać uwagi i przejmować się tym co powiedzą inni o naszej współpracy z psychologiem. Uległość opiniom innych ludzi może być spowodowana naszą niską samooceną i rzutować na jakość codziennego życia. Warto przedyskutować ten aspekt podczas terapii. Pewność siebie sprawi, że będziemy czerpać jeszcze więcej z każdego dnia. Psychoterapia nam skutecznie w tym pomoże.

źródła:

Udostępnij

O autorze

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.