psycholog

Konsultacja psychologiczna

Konsultacja psychologiczna

Konsultacja psychologiczna

Konsultacja psychologiczna, to krótka seria dwóch lub trzech spotkań z terapeutą, podczas których psycholog stara się ustalić przyczyny naszych problemów psychicznych i dobrać odpowiednią formę prowadzenia terapii. Na etapie konsultacji psychologicznych dochodzi do zawiązania tzw. kontraktu terapeutycznego czyli zbioru zasad na podstawie, których prowadzone będą właściwe sesje.

Konsultacja psychologiczna ma jednym słowem charakter diagnostyczny i jest wstępem do dalszych spotkań. Na takie spotkanie warto zabrać ze sobą wszelkie materiały które mogą pomóc psychologowi w poznaniu nas i zobrazowania naszego problemu. Mogą być to np. wyniki badań.

Psychoterapeuta, może nas na tym etapie pokierować również do innego specjalisty, jeśli zauważy że problem może być spowodowany inną niż psychiczna przyczyną. Po przeprowadzeniu konsultacji psychoterapeuta stawia hipotezę i rozpoczyna terapie.

Konsultacje psychologiczne
fot. pixabay.com CC0 Geralt

Ile kosztuje konsultacja psychologiczna?

Konsultacje psychologiczne, kosztują w granicach 80 – 150 zł za 50 minutowe spotkanie. Najczęściej taka konsultacja zamyka się między trzema, a pięcioma spotkaniami. Po takim wstępie należy przygotować się np. na terapię krótkoterminową lub długoterminową, gdzie mogą one trwać od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy.

Jeżeli z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z problemami – warto skorzystać z porady fachowców. Doświadczeni psycholodzy pomogą wejść nam na właściwą ścieżkę i podjąć właściwe decyzje. Czasem nie warto odkładać takiej formy pomocy, gdyż może się okazać, że problemy zamiast ustępować tylko się pogłębiają. Skutkować to może np. wystąpieniem długotrwałej depresji, która może skutecznie ograniczyć nasze codzienne funkcjonoanie w społeczeństwie.

 

Udostępnij

O autorze