Dom

Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe?

Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe?

Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe? To właśnie nad tym zastanawia się najwięcej osób, montując panele fotowoltaiczne. Ma to związek z tym że niektórzy upatrują się ukrytych wad, haczyków – w końcu z jednej strony mamy same korzyści w postaci darmowego prądu, płynącego z naszych gniazdek, a z drugiej strony może przyjdzie nam zapłacić za ten luksus srogą cenę.

Cóż, nie do końca tak jest. Fotowoltaika to nowoczesne rozwiązanie z branży OZE, cieszące się niesłabnącą popularnością. Na rynku wciąż pojawiają się nowe gałęzie tej innowacyjnej metody pozyskiwania energii jak na przykład wiaty fotowoltaiczne. Jeżeli zatem fotowoltaika jest tak popularna i wykorzystywana na całym świecie, to czy w ogóle mogłaby być szkodliwa?

Produkcja paneli fotowoltaicznych, a substancje szkodliwe

Podczas powstawania i produkcji paneli fotowoltaicznych substancje szkodliwe bez wątpienia są używane. Nie ma w tym nic dziwnego. To w końcu produkt, mający pozyskiwać energię słoneczną – montujemy go na dachu, a nie jemy. Podczas produkcji wykorzystywane są substancje takie jak: gal, kadm, fluor i wiele, wiele innych. Jednak finalnie okazuje się, że panele nie są szkodliwe dla człowieka nawet w przypadku polizania. Jedyny haczyk, jeżeli w ogóle można to tak nazwać, znajduje się w tym, z jakiego źródła pochodzą panele. Jeżeli są produkowane przez nieznaną markę i nie wiadomo skąd pochodzą, mogą przejawiać nieco szkodliwe właściwości. Szczególnie w przypadku uszkodzenia panelu. Zresztą uszkodzenia uznawane są za szkodliwe w przypadku wszystkich paneli, dlatego tak ważna jest ich utylizacja. Sprawny panel nie wykazuje jednak żadnych szkodliwych cech. Bardzo ważne jest, by świadomie wybierać producenta paneli, na jakie się decydujemy. Na przykład panele fotowoltaiczne – podczas procesu ich produkcji, firma  zwraca uwagę na jak najmniejszy ślad węglowy oraz wykorzystuje nowoczesne technologię, zwiększające bezpieczeństwo użytkowania i przedłużające ich trwałość.

Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe? Wnioski

Patrząc na to, czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe, nasuwają się raczej optymistyczne wnioski. Sprawnie działający panel fotowoltaiczny nie wytwarza żadnych substancji szkodliwych ani dla otoczenia, ani dla człowieka. Gdyby było inaczej z pewnością fotowoltaika nie cieszyłaby się tak ogromną popularnością. Wybierając sprawdzone panele od rzetelnego i znanego producenta, możemy być spokojni o bezpieczeństwo podczas użytkowania paneli fotowoltaicznych.

Udostępnij

O autorze