psycholog

Jak często korzystać z pomocy psychoterapeuty?

Jak często korzystać z pomocy psychoterapeuty?

Psychoterapia staje się coraz popularniejszą dziedziną niesienia pomocy. Zagubiony człowiek, będący sam ze swoimi problemami – nagle otrzymuje wsparcie i pomocną dłoń od psychoterapeuty. Dzięki takiej współpracy jest w stanie podnieść jakość swojego dotychczasowego życia i raz na zawsze uporać się z dręczącymi go problemami.

Rola psychoterapii nie sprowadza się tylko do leczenia, ale i zapobiegania. Warto więc skorzystać z pomocy terapeuty jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów problemu, czy choroby. W chwili gdy np. tracimy kogoś bliskiego – w pierwszych dniach mimo oczywistego załamania – nasz organizm potrafi sobie jeszcze jakoś poradzić. Gorzej, jeśli negatywne emocje zaczną kumulować się głęboko w naszych głowach, aby eksplodować po dłuższym czasie. Rola psychologa już od pierwszych dni powstania traumy – może okazać się w takim wypadku niezastąpiona.

Psychoterapia długoterminowa
fot. pixabay.com CC0 Geralt

Sama terapia odbywa się najczęściej raz w tygodniu. Wynika to z istoty, złożoności i wagi samego problemu, ale i kontraktu psychologicznego, który decydujemy się zawiązać z psychologiem. Jeśli sytuacja tego wymaga – terapia może być przeprowadzana częściej niż jeden raz w tygodniu.

Ile trwa psychoterapia?

Sesje terapeutyczne z psychoterapeutą, trwają zazwyczaj od 45 do 55 minut. Seria spotkań, to od kilku do kilkunastu cykli. Możemy rozróżnić więc psychoterapię krótkoterminową i terapię długoterminową, trwającą nawet kilka lat. Ta druga dotyczy najpoważniejszych i ciężkich przypadków, których leczenie często wspomagane jest odpowiednimi lekami.

Psychoterapia stanowi świetne narzędzie do walki z wewnętrznymi problemami. Skutecznie pozwala zwalczyć słabości i pomóc osiągać lepsze wyniki zarówno w życiu codziennym jak i w zawodowym. Z psychoterapii korzystają na całym świecie znani aktorzy, sportowcy i politycy. Terapia jest odpowiednia dla dzieci, młodzieży. Najbardziej popularna jest oczywiście psychoterapia dla dorosłych, z której korzystają ludzie obarczeni wieloma problemami.

Rola psychoterapii w życiu człowieka staje się nieoceniona. Jest to dziedzina, która oprócz radzenia sobie z traumami – pomaga nam stać się lepszymi ludźmi. Jej popularność będzie więc wzrastać, tak długo jak będzie na nią zapotrzebowanie.

źródła:

Udostępnij

O autorze