Problemy dziecka w szkole
Zauważasz, że Twoje dziecko jest ostatnio przygnębione? Nie chce jeść, wcześniej chodzi spać, ma gorsze wyniki w nauce, a do szkoły wychodzi niechętnie? Czy próbowałeś rozmawiać z dzieckiem, czym spowodowane są zmiany w jego zachowaniu?
Często pewnych rzeczy po prostu nie zauważamy, bądź nie chcemy zauważać. Wydaje nam się, że tak jest po prostu wygodniej, a zmiany w zachowaniu dziecka spowodowane są chwilowymi błahostkami. Po zadaniu pytania – cz wszystko jest w porządku dziecko odpowiada, że tak i temat urywamy. Jednak często pod taką błahostką kryją się poważne problemy, a dziecko boi się nam o nich powiedzieć, albo też mówienie o nich jest dla niego krępujące.
Jak sobie z tym radzić?
Przede wszystkim musimy nauczyć się z dzieckiem rozmawiać. Dobrze budowana i otwarta relacja od najmłodszych lat ułatwi wiele spraw w przyszłości. Często i dla nas zadanie jakiegoś pytania może okazać się kłopotliwe. Z jednej strony może być ono wstydliwe, a zdrugiej wręcz wydawać się „głupie” i oczywiste. Pamiętajmy jednak, że nie ma głupich i źle zadanych pytań, tym bardziej w relacji z dzieckiem. Pod czymś dla nas oczywistym może kryć się bowiem wielki problem naszej pociechy. Oczywiście pytania należy konstruować delikatnie i umiejętnie, jednak czasem lepiej zadać je źle, niż nie zadać w ogóle.
Problemy dziecka w szkole – rozmowa jako lekarstwo
Do najczęstszych problemów, które nasze dzieci spotykają w szkole – należą problemy w dogadaniu się z rówieśnikami. I tu temat jest bardzo szeroki. Może np. chodzić a brak akceptacji z powodu miejsca zamieszkania, brzydkiej fryzury, piegów, a nawet starych butów. Kiedy naprzeciw naszego dziecka zbierze się grupka silniejszych osobowości nasza pociecha stoi na straconej pozycji. Dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem i reagować na bieżąco. Wspierać i podjąć odpowiednie kroki, aby z jednej strony uchronić naszą pociechę, z drugiej nie pozwolić się zastraszyć i nie dopuścić do sytuacji, aby poczuła że jest z problemem sama. Jeśli wsparcie będzie docierało z każdej możliwej strony już na samym początku – problem można zażegnać zanim jeszcze stanie się problemem.
Jeśli sami nie wiemy jak rozmawiać z naszym dzieckiem – możemy skorzystać z pomocy psychologa. Warto odwiedzić w takim przypadku prywatny gabinet psychoterapii lub zgłosić się do szkolnego psychologa. Terapeuta posiada doświadczenie w takich tematach, dzięki czemu jest w stanie podczas np. terapii krótkoterminowej skutecznie pomóc. Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy działać tym lepsze będą efekty. Nie pozwólmy, aby nasze dzieci tłumiły w sobie problemy.