Porady

Ile paliwa spala auto na gaz?

Ile paliwa spala auto na gaz?

Zanim zdecydujemy się na montaż instalacji LPG do swojego auta, szukamy odpowiedzi na wiele pytań, a jednym z nich z pewnością jest: ile paliwa spala auto na gaz? I czy w ogóle? Wątpliwości i chęć poznania odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania związane z instalacją gazową nie wzięły się znikąd. Pierwsze LPG w autach sprawiały czasem nieco problemów, do tego doszedł jeszcze niewłaściwy montaż, ponieważ wszyscy chcieli mieć i wszyscy chcieli zakładać instalacje gazowe. Te czasy to jednak przeszłość. Dziś tylko wykwalifikowani specjaliści i niektóre warsztaty mogą zakładać instalację LPG, a technologia, idąc zdecydowanie do przodu, wyeliminowała wszelkie usterki instalacji gazowej. Jakie oszczędności w rzeczywistości daje montaż gazu w aucie i ile paliwa spala auto na gaz?

fot. pixabaycom | cc0

Czy samochód zasilany gazem spala w ogóle benzynę?

Odpowiedź na pytanie, czy samochód zasilany gazem w ogóle spala benzynę, brzmi: tak. Jest ona potrzebna do rozruchu silnika. Silnik przełącza się na gaz, dopiero gdy płyn chłodzenia osiągnie temperaturę odpowiednią do podgrzania reduktora. W takiej sytuacji, ile paliwa spala auto na gaz? Ciężko jednoznacznie stwierdzić — każde auto pali mniej lub więcej benzyny, wszystko zależy od wielkości silnika, wielkości auta, temperatury na zewnątrz. Są to jednak przeważnie śladowe ilości, których nawet nie zauważymy, patrząc na ilość benzyny, wyświetlaną na komputerze.

Jest jeszcze druga sytuacja, w której auto pobiera benzynę, pracując na gazie. Jest to tak zwany dotrysk benzyny. Na czym polega dotrysk benzyny? W pewnych zakresach obrotów silnika układ zasilania gazowego, pracuje równolegle z układem zasilania benzyną – 90% paliwa to gaz, 10% to benzyna. Dla przeciętnego użytkownika zużycie paliwa będzie niezauważalne, jednak pozwoli uchronić silnik, podczas gdy z różnych przyczyn instalacja gazowa nie będzie w stanie pokryć zapotrzebowania samochodu na paliwo w 100%. Jeżeli chodzi o samochody z pośrednim wtryskiem, tylko w niektórych modelach stosowane jest takie rozwiązanie. Natomiast samochody z wtryskiem bezpośrednim bezwzględnie potrzebują dotrysku paliwa, by chronić silnik i wtryskiwacze. Wiemy już, czy samochód z gazem spala w ogóle benzynę i w jakich sytuacjach, ale ile paliwa spala auto na gaz?

Ile paliwa jest dotryskiwane?

Producenci niestety nie precyzują dokładnie odpowiedzi na pytanie, ile paliwa spala auto na gaz w sytuacji dotrysku. Firmy nie chcą udzielać odpowiedzi, co do swoich systemów, ponieważ spalanie w aucie zależy od wielu czynników związanych z eksploatacją auta. Każdy producent stara się jednak to spalanie ograniczyć do minimum. W końcu jazda na gaz ma się opłacać i w tym temacie nic się nie zmienia.

Udostępnij

O autorze