Porady

Ile kosztuje praca prawnika?

Ile kosztuje praca prawnika?

W polskim społeczeństwie utarło się przekonanie, że prawnik zarabia bardzo dużo pieniędzy. Dziś postaramy się sobie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje praca prawnika i na jakie zarobi może on liczyć na różnych etapach swojej kariery. Zapraszamy do lektury.

Wszystko zaczyna się od marzeń – to slogan ze znanej reklamy, jednak z olbrzymich korporacji. Faktycznie tak jest. Mały człowiek marzy o bohaterskich czynach, a kiedy podrośnie zaczyna świadomie patrzeć na świat dokonuje wyborów. Jeden chce zostać lekarzem, inny policjantem, a jeszcze inny prawnikiem. Motywacje działań są różne. Dla jednego ważna jest misja i chęć pomocy innym. Dla drugiego ważniejsze są zarobki i możliwość osiągnięcia pewnego statusu społecznego.

 

fot. pixabaycom | cc0

Wynagrodzenie prawnika zależy od wielu czynników

Dla tych, którzy liczą na to, że prawnik zarabia już na starcie bardzo duże pieniądze mamy złą wiadomość. W większości przypadków tak nie jest. Oczywiście, zdarza się, że młody prawnik dorasta w rodzinie prawników i już na starcie ma handicap nad swoimi rówieśnikami, są to jednak sporadyczne przypadki. Zdecydowana większość na początku swojej kariery będzie musiała się zmierzyć z niełatwym startem.

Od czego zależą zarobki prawnika:

– od doświadczenia
– znajomości
– specjalizacji
– od rynku, na którym działa

Skoro początki bywają trudne, dlatego warto zadbać o zebranie pierwszego doświadczenia jeszcze na etapie studiów. Sposobów na to jest kilka, a jednym z nich są praktyki, dzięki którym możemy zobaczyć na czym polega praca prawnika, a przy okazji zapracować sobie na angaż po zakończeniu studiów. Młody prawnik zaraz po studiach w zależności od miasta i specjalizacji może liczyć na zarobki nie przekraczające granicy kilku tysięcy złotych miesięcznie. W miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy wypłacana pensja rośnie.

Jeżeli chcemy, aby nasze zarobki proporcjonalnie rosły w raz z naszą wiedzą i doświadczeniem musimy o to zadbać. Sposobem na to jest zostanie partnerem w jednej z dużych kancelarii, albo postawienie na własny biznes. Oczywiście własny biznes i działanie pod swoim szyldem nie jest łatwe, jednak taki rozwiązanie w przyszłości gwarantuje prawnikowi największe możliwości jeśli chodzi o rozwój i zarobki.

Będąc na tym etapie możemy zarabiać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, a zarobki na tym poziomie faktycznie mogą robić spore wrażenie. Pamiętajmy, jednak, że każdy prawnik chcący tyle zarabiać musi włożyć w mnóstwo czasu i pracy w to co robi, a przy tym mieć trochę szczęścia.

Udostępnij

O autorze