Zdrowie

Co robić, a czego nie robić po treningu w domu

Co robić, a czego nie robić po treningu w domu

Co robić, a czego nie robić po treningu w domu – to bardzo ważne pytania, ponieważ to, co robimy po treningu, ma ogromny wpływ na jego efektywność. Niestety często wydaje nam się, że wykonane regularnie ćwiczenia to już klucz do sukcesu. Po treningu szybko przechodzimy do spraw życia codziennego. Nie zastanawiamy się nad tym, jak prawidłowo zakończyć ćwiczenia, co powinno znaleźć się w posiłku potreningowym oraz czy jesteśmy zadowoleni z treningu – to również bardzo ważne. Czasem warto po kilku treningach wprowadzić jakieś zmiany. Dziś zastanowimy się nad tym, co robić a czego nie robić po treningu w domu oraz jakie błędy wykonujemy po ćwiczeniach.

7 błędów po treningu

Zarówno błędy popełniane podczas treningu, jak i po treningu mają ogromne znaczenie dla efektywności ćwiczeń. Warto zapoznać się z tym, jak prawidłowo ćwiczyć w domu oraz jak zachowywać się po zakończonych ćwiczeniach, by w pełni cieszyć się smukłą sylwetką. W końcu przyszedł taki moment, że każdy z nas chyba zastanawia się nad tym, jak schudnąć do wakacji – podpowiadamy jakich błędów nie popełniać po treningu, by było to możliwe.

  1. Opuszczanie ćwiczeń wyciszających po treningu – to zdecydowanie błąd numer 1. Tak zwane Cool Down to ćwiczenia wyciszające ciało, które należy wykonywać po zakończonych ćwiczeniach. Serce i ciśnienie krwi potrzebuje bowiem czasu, by wrócić do normalnego poziomu.
  2. Pomijanie ćwiczeń rozciągających – pamiętajmy, że im mniej dolegliwości odczuwamy po treningu, tym chętniej podchodzimy do następnego. Aby ograniczyć ryzyko urazów i kontuzji, po treningu należy wykonać tak zwany potreningowy stretching.
  3. Pomijanie lub niewłaściwy posiłek po treningu – po treningu najlepiej zjeść mieszankę węglowodanów, białek i tłuszczy. Niestety w pędzie codziennego życia zapominamy o prawidłowym posiłku po ćwiczeniach.
  4. Chodzenie w ubraniach, w których ćwiczyłeś – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest zmiana ubrań po treningu. Nie chodzi tylko o higienę, ale przede wszystkim o to, że po ćwiczeniach nasza odporność jest lekko obniżona, a ubrania zatrzymują wilgoć, co może prowadzić do pojawienia się infekcji.
  5. Brak prysznica po treningu – nie chodzi tu tylko o to, że znajomi będą omijać was szerokim łukiem. Pot pozostający na skórze może prowadzić do powstania infekcji skórnych i uczulenia.
  6. Wysokoprocentowe trunki po treningu – wiele osób po ćwiczeniach nagradza się drinkiem lub innym wysokoprocentowym napojem. Niestety to duży błąd. Alkohol spowalnia regeneracje mięśni.
  7. Brak snu – bardzo ważny dla regeneracji mięśni jest spokojny sen.

Co robić po treningu?

Wiemy już, jakich błędów nie popełniać po wykonywanych ćwiczeniach, ale na co zwrócić uwagę i co należy robić, by nasze ciało po treningu mogło się zregenerować, a ćwiczenia były efektywne?

  1. Analiza celu i samopoczucia – niby błahostka, ale ma naprawdę duże znaczenie. Chodzi głównie o motywację, którą często bardzo szybko tracimy, szczególnie jeżeli ćwiczymy w domu. Po każdym treningu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy zadowoleni i czy trening przybliżył nas do długoterminowych celów.
  2. Monitorowanie danych – nazwa kojarzy się chyba bardziej z informatyką, niż ćwiczeniami, ale jest to bardzo ważne. Zapisując sobie wszystko, co robimy, a może nawet co jemy, ile powtórzeń i jakich ćwiczeń wykonujemy, możemy w prosty sposób zauważyć, co przynosi najlepsze efekty.
  3. Rollowanie mięśni – mięśnie po porządnym treningu są mocno zmęczone. Ciężka praca może przyczynić się do wielu uszkodzeń. Warto po każdym treningu skorzystać z wałka do masażu. Na każdą część ciała przeznacz po 30 – 60 sekund.
  4. Rozciąganie – po rollowaniu nadchodzi czas na rozciąganie. Pamiętajmy, że podczas rozciągania można w niektórych zakresach ruchu czuć lekki dyskomfort, ale nie ból. Nie siłujmy się z oporem własnego ciała. Rozciąganie mięśni powinno być połączone z głębokimi oddechami.
  5. Posiłek po treningu – po treningu stajemy się szybko głodni. To normalne. Posiłek powinie zawierać mieszankę węglowodanów, białek i tłuszczy. Niektórzy jeszcze przed treningiem przygotowują sobie specjalny koktajl, aby jak najszybciej zaspokoić pierwszy głód. Węglowodany uzupełniają glikogen w mięśniach, a białka dostarczają niezbędnych aminokwasów do regeneracji mięśni. Ułatwiają również absorpcję wody.
  6. Weź zimny prysznic – oczywistym jest fakt, że ubrania po treningu nie pachną najlepiej, podobnie jak nasze spocone ciało. Pot to znakomite środowisko do pojawienia się bakterii i infekcji skórnych. Po treningu lepiej odpuścić sobie jednak moczenie w gorącej wodzie, na rzecz zimnych pryszniców, które mają wiele korzyści:
  • Pobudzenie krążenia krwi
  • Ochłodzenie mięśni, mające wpływ na pojawianie się zakwasów i urazów
  • Jest to kolejny etap wyciszenia ogranizmu
  • Zimne prysznice mają zbawienny wpływ dla organizmu nie tylko po treningu

Udostępnij

O autorze