Porady

Stypa – organizacja stypy w Lublinie

Stypa – organizacja stypy w Lublinie

Stypa – organizacja stypy w Lublinie to ułatwione zadanie z uwagi na ogromną ilość lokali, które proponują organizowanie imprez również tego typu. Jeszcze do niedawna, stypę organizowano głównie w domowym zaciszu, zapraszając najbliższych na mały poczęstunek i wspólne wspominanie zmarłego. O ile trend stypy w domu utrzymuje się w mniejszych miejscowościach, gdzie często nie ma możliwości organizacji stypy w lokalu, w dużych miastach większość osób woli zorganizować uroczystość w wynajętym na ten dzień lokalu. Jest to duże ułatwienie — żałoba to ciężki moment dla każdego człowieka i nie zawsze mamy wtedy ochotę na długie godziny spędzone w kuchni na przygotowywaniu posiłków i późniejszym sprzątaniu. Stypa – organizacja stypy w Lublinie, kiedy i jak ją zorganizować?

fot. pixabaycom | cc0

Kiedy organizuje się stypę?

Stypa – organizacja stypy w Lublinie oraz ogólnie w polskiej kulturze odbywa się od razu po zakończeniu ceremonii pogrzebowej na cmentarzu. Mistrz ceremonii, pracownik firmy pogrzebowej bądź ktoś z rodziny wygłasza krótkie podziękowanie dla przybyłych gości, zapraszając na wspólny poczęstunek. Najlepiej zrobić to, podczas składania kwiatów na grobie, zanim goście się rozejdą. Jeżeli szczególnie zależy nam na obecności niektórych osób, warto wcześniej telefonicznie lub w dzień ceremonii, po uroczystości w kościele, zaprosić je na stypę.

Czy organizowanie stypy jest obowiązkowe

Stypa – organizacja stypy w Lublinie, ale również w innych miastach naszego kraju, nie jest konieczna. Jest to wyłącznie zwyczaj, który utarł się, podobnie jak wiele innych. Niekiedy niestety sytuacja materialna rodziny powoduje, że nie ma możliwości organizacji uroczystości w lokalu bądź wcale. I nie jest to źle postrzegane. Stypa to wyłącznie wybór rodziny i często zależy od tego, czy bliscy będą w ogóle w stanie w niej uczestniczyć.
Gdzie urządzić stypę?

Organizując stypę mamy dwie opcje: zorganizować ją w domu lub w lokalu. Organizacja stypy w domu to dziś rzadko wybierana opcja. Ogrom obowiązków, wynikający z zaplanowania całej uroczystości niekiedy przytłacza rodzinę. Jest to szczególnie ciężkie zadanie, jeżeli na stypę ma przybyć duża ilość gości, również bliskich z daleka. Stypa – organizacja stypy w Lublinie, to o tyle ułatwione zadanie, że wybór lokali jest dość duży. W przypadku bliskich, którzy przyjadą z daleka, warto zadbać o miejsca noclegowe w lokalu lub w jego pobliżu. Weselne Wilczopole zapewnia taką możliwość, posiadając dużą bazę noclegową na miejscu. Zapewnia również posiłki dla gości. Organizując stypę w lokalu mamy również gwarancję zróżnicowanego menu, dostosowanego do potrzeb gości oraz odpowiednią ilość miejsca.

Udostępnij

O autorze