Porady

Czym jest badanie USG?

Czym jest badanie USG?

Badanie USG jest obecnie najpopularniejszym badaniem z zakresu diagnostyki, dlatego chyba mało kto zadaje pytanie, czym jest badanie USG? Jednakże dla szczęśliwców, którzy nigdy się z tym badaniem nie spotkali, odpowiadamy. Badanie ultrasonografem (USG) pozwala na dokładną ocenę kształtu, wielkości oraz stwierdzenie stanów patologicznych narządów wewnętrznych, takich jak guzy i torbiele. Od wielu lat jest również stosowane w trakcie monitorowania ciąży, już od pierwszych tygodni.

Badanie ultrasonograficzne jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Ultradźwięki, które wykorzystywane są podczas badania, mają bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Co ważne, są o wiele bezpieczniejsze od popularnego RTG, ponieważ nie narażają pacjenta na promieniowanie jonizujące.

fot. pixabaycom | cc0

Co to jest badanie USG i jakie są jego rodzaje?

Badanie ultrasonograficzne oparte jest na działaniu fal ultradźwiękowych, które wydobywają się z głowicy ultrasonografu. Głowicę przykłada się w obszar badania, przesuwając powoli po ciele. Fale dźwiękowe odbijają się od tkanek, a następnie wracają do głowicy, która czyta wynik i przekłada na obraz diagnostyczny, widoczny na monitorze. Tylko lekarz specjalista jest w stanie prawidłowo odczytać wynik i postawić diagnozę. Istnieje kilka rodzajów badania USG. Biorąc pod uwagę sposób badania i jego obszar, można wyróżnić ultrasonografię wykonywaną przez powłoki ciała oraz badanie endosonograficzne, za pomocą głowicy, którą wprowadza się do otworów jam ciała, a także USG gałki ocznej i skóry, czy USG śródoperacyjne i zabiegowe.

Jak wygląda badanie USG?

Wiemy już, czym jest badanie USG i jakie są jego rodzaje. Ale jak dokładnie przebiega wizyta w gabinecie lekarskim? Po wejściu do gabinetu lekarz poprosi o wygodne ułożenie się na leżance, tak, by łatwo było dotrzeć do badanego obszaru ciała. Następnie w miejsce badania nakłada specjalny żel, który umożliwia prawidłowe przyleganie głowicy. Podczas obrazowania, lekarz przykłada głowicę w obszar badania i przesuwając ją i delikatnie dociskając, bada dane miejsce, widząc wynik na monitorze. Badanie USG trwa kilka minut i jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Bezpośrednio po wizycie u lekarza, nie ma żadnych przeciwwskazań i zaleceń, odnośnie tego, co możemy i czego nie możemy robić. Nie ma również zaleceń, jeżeli chodzi o specjalne przygotowanie się do badania, wystarczy się wygodnie ubrać.

Udostępnij

O autorze