Porady

Auto nie chce odpalić – co robić?

Auto nie chce odpalić – co robić?

Gdy auto nie chce odpalić, często nie wiemy, co robić. Zdiagnozowanie problemu niekiedy spędza sen z powiek. Może być to drobnostka, ale niestety często problemy z odpaleniem zwiastują poważne wydatki i tygodnie spędzone na serwisie. Rozwiązanie problemu z rozruchem zdecydowanie lepiej pozostawić mechanikom, żeby jeszcze bardziej nie zaszkodzić silnikowi.

fot. pixabaycom | cc0

Najczęstsze przyczyny problemów z odpalaniem

Akumulator — zawsze, gdy pojawiają się problemy z odpalaniem, w pierwszej kolejności szukamy przyczyny w akumulatorze. O ile w lecie nieco przemęczony akumulator nie da o sobie znać, zimą możemy już nie odpalić. Zawsze należy jednak zacząć od sprawdzenia przymocowania akumulatora, zaciski na baterii mogą być zbyt luźne lub zaśniedziałe. Jeżeli okaże się, że mocowania są ok, a silnik dalej ani drgnie, to mamy już pewność, że akumulator należy naładować lub wymienić. Czasem może się nawet okazać, że rozładowaliśmy baterię na własne życzenie, pozostawiając samochód z włączonymi światłami lub radiem.

Świece zapłonowe lub żarowe — świece to element, który często pomija się podczas problemów z odpaleniem auta. A bardzo często to właśnie one są tego przyczyną. W samochodach z silnikami benzynowymi mamy świece zapłonowe, w dieslach świece żarowe. Powinno się je wymieniać regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli mamy auto wyposażone w instalację LPG, to świece powinno się wymieniać jeszcze częściej.

Niesprawna elektryka, czyli rozrusznik lub alternator — zdarza się również, że akumulator nie ma dostatecznego ładowania od alternatora, dlatego auto nie odpala. Jeżeli jednak obie usterki są wykluczone, to podejrzenie powinno paść w następnej kolejności na rozrusznik.

Wlanie złego paliwa — może się okazać, że nie silnik, czy elektryka, a złej jakości paliwo przyczynia się do problemów z odpalaniem. Dotyczy to szczególnie silników wysokoprężnych. Złej jakości paliwo, najwięcej problemów sprawi zimą, podczas odpalania w niskich temperaturach.

Auto nie chce odpalić — co robić, najlepsze rozwiązania

Co zrobić, gdy auto nie odpala? Najprostszą opcją jest skorzystanie z komunikacji miejskiej. Jeżeli jednak musimy koniecznie dojechać gdzieś samochodem, warto poprosić kogoś o pomoc i odpalenie za pomocą kabli. Czasem płacimy za pakiet assitance, wtedy możemy po prostu zadzwonić do ubezpieczyciela. Jeżeli żadna z opcji nie wchodzi w grę, najprościej będzie zadzwonić po taksówkę, która albo zawiezie nas w wyznaczone miejsce, albo taksówkarz pomoże nam odpalić samochód.

Udostępnij

O autorze