Porady

Jak wybrać salę weselną?

Jak wybrać salę weselną?

Jak wybrać salę weselną — pytanie kluczowe dla każdej młodej pary, organizującej przyjęcie weselne. Miejsce, w którym odbędzie się uroczystość, wpływa często na powodzenie całej imprezy. Ważne, by sala weselna była spełnieniem marzeń nowożeńców, aby dobrze się w niej czuli i by była wyborem wyłącznie młodych, a nie rodziców bądź znajomych. Wybierając salę weselną, należy wziąć pod uwagę to, że najpopularniejsze lokale w okolicy są zajęte już na dwa lata przed planowaną ceremonią. Jak wybrać salę weselną i co należy koniecznie wziąć pod uwagę?

fot. pixabaycom | cc0

Sala weselna — najważniejsze wytyczne

Wielkość sali, a ilość gości

Zanim zaczniemy poszukiwania odpowiedniej sali, należy określić dokładną liczbę gości, których zamierzamy zaprosić. Przeważnie przyjmuje się, że na weselu zjawi się 80% zaproszonych osób. O ile w Polsce łatwo jest znaleźć lokal odpowiedni dla imprez do 150 osób, to jeżeli chodzi o większe lokale, może okazać się, że będzie problem. Zatem planując wesele na 300 osób, z pewnością lokalu trzeba szukać na 2, a nawet 3 lata wstecz. Ważną kwestią jest również to, czy sala taneczna znajduje się na tej samej sali, co stoły, czy nie. Wielu nowożeńców woli mieć wszystko w jednym miejscu, ułatwia to znacznie wspólną zabawę i odrywanie gości od stołów, czy wychodzenia na dwór.

Sala weselna nie może być za mała, ale też za duża. Zbyt ciasny lokal spowoduje, że goście nie będą czuli się komfortowo, natomiast za duża sala to ryzyko, że goście się rozproszą i zabawa nie będzie przez to udana. Zatem wielkość sali weselnej, względem gości to bardzo ważna, jak nie kluczowa dla ceremonii kwestia.

Odpowiednie oświetlenie

Warto sprawdzić, jak sala prezentuje się po zmroku. Zbyt intensywne światło nie sprzyja dobrej zabawie, podobnie jak ciemność, utrudniająca spożywanie posiłków. Należy wziąć również pod uwagę pracę kamerzysty i fotografa. Sztuczne doświetlanie zdjęć powoduje, że nie wyglądają do końca dobrze. Optymalne oświetlenie sali to zatem sprawa bardzo ważna, którą wielu nowożeńców pomija.

Odpowiednia akustyka

Goście nie lubią głośnej muzyki, utrudniającej rozmowy przy stole. Nie może być również za cicho. Ważnym aspektem jest podłoga — drewniana pochłania dźwięki, płytki natomiast dźwięk roznoszą.

Klimatyzacja

To kwestia sporna. Jedni lubią, gdy jest chłodniej, inni będą narzekać. Trzeba więc znaleźć złoty środek i przetestować klimatyzację na sali podczas upalnego dnia przed weselem. Odpowiednia temperatura gwarantuje dobrą zabawę.

Teren zielony

Teren wokół domu bądź sali weselnej odgrywa bardzo ważną rolę, szczególnie kiedy na weselu będą bawić się małe dzieci lub osoby starsze. Miejsce, w którym można zaznać ciszy i spokoju, jest w tej sytuacji wręcz niezbędne. Podobnie jak parking dla gości.

Możliwość noclegu

Baza noclegowa to wręcz podstawa. Należy bezwzględnie zadbać o miejsce nie tylko dla pary młodej, ale również gości, którzy przybyli z daleka lub posiadają małe dzieci.

Wydzielone miejsce na palarnie

Czyste i schludne toalety

Udostępnij

O autorze