Zdrowie

USG stawu biodrowego — bezpieczna diagnostyka bioder

USG stawu biodrowego — bezpieczna diagnostyka bioder

Najczęściej USG stawu biodrowego wykonuje się u niemowląt. Jest to bezpieczne i nieinwazyjne badanie, które u dzieci pozwala stwierdzić dysplazję, a u dorosłych pozwala ocenić układ mięsniowo — szkieletowy oraz uzupełnić inne badania w celu wykluczenia schorzeń i chorób bioder.

Na czym poleganie badanie bioder ultrasonografem?

Badanie USG stawu biodrowego polega na emisji fal ultradźwiękowych w głąb tkanek pacjenta. Tak samo, jak w przypadku USG kolana, fale odbijają się od tkanek w różny sposób, w zależności czy są one zdrowe, czy chore. Obraz badanie wyświetla się na monitorze, jeżeli lekarz zaleca dalszą diagnozę, wykonuje w tym celu zdjęcia poszczególnych projekcji stawu.
USG stawu biodrowego u dzieci jest szczególnie ważne i przeprowadza się je zaraz po narodzinach niemowlęcia. Wczesne wykrycie problemów w tym obrębie ciała pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i przywrócenie prawidłowej budowy stawu biodrowego.

usg stawu biodrowego
fot. pixabay.com | cc-0 – ultrasonograf

 

Jak przygotować się do ultrasonografii bioder?

Badanie ultrasonografii stawu biodrowego nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy się wygodnie ubrać. Lekarz prosi pacjenta, by położył się na leżance i nakłada specjalny żel na miejsce badania. Następnie przykłada do niego głowicę urządzenia i przeprowadza badanie. USG kolana u osób dorosłych nie jest podstawową metodą diagnostyki schorzeń, a jedynie uzupełnieniem pozostałych badań.

Ile kosztuje badanie kolan ultrasonografem?

Jeżeli chodzi o koszt badania USG u dzieci, to wynosi on 100zł, jeżeli o dorosłych, ceny wahają się od 80 do 250zł. Oczywiście w prywatnym gabinecie. Ceny nie są mocno wygórowane, dlatego wiele osób decyduje się na korzystanie z prywatnej praktyki lekarskiej.

 

Udostępnij

O autorze