Wielu studentów prawa, będących na ostatnim etapie swojej edukacji często zastanawia się co jest korzystniejsze dla prawnika. Praca na własny rachunek, czy w firmie? Co daje większe możliwości zarobku i gdzie w szybszym tempie uda nam się uzyskać status specjalisty.
Już na wstępnie musimy sobie otwarcie przyznać, że zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma zarówno swoje plusy jak i minusy. Nie można udzielić jasne odpowiedzi, że praca w uznanej na rynku kancelarii prawnej jest lepsza od pracy na własny rachunek.

Pracować dla kogoś czy dla siebie?
W takim razie jak zdecydować czy chcemy pracować dla kogoś, czy dla siebie? Nie warto się oszukiwać, jeżeli nie mamy w rodzinie doświadczonych prawników, od których od lat możemy czerpać doświadczenie to po zakończeniu studiów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie się w renomowanej kancelarii. Taki krok pozwoli nam o wiele szybciej w poznaniu prawników, sędziów i prokuratorów, a dodatkowo w zdobyciu ich zaufania. W końcu startujemy z pozycji, że pracujemy dla dobrze wszystkim znanej kancelarii X, a nie jesteśmy anonimowym prawnikiem zaraz po studiach, którego nikt nie zna. Dodatkowo nie musimy się martwić o zlecenia i pieniądze, bo te gwarantuje nam renomowany pracodawca, który przydziela nam zadania, którymi mamy się zająć.
Praca na własnej działalności:
– trudniejsze początki
– budowanie zaufania w społeczeństwie
– sam decydujesz ile pracujesz i ile zarabiasz
Początki w pracy na własny rachunek, nie są niestety tak kolorowe. Jesteśmy nowi w branży i krok po kroku musimy zdobywać zaufanie i systematycznie poznawać ludzi z branży. Oczywiście w zależności od terenu, na którym działamy możemy mieć na początku problemy z pozyskiwaniem nowych zleceń. Nie ma się, jednak co poddawać bez wątpienia ogromnym plusem będzie dla nas możliwość decydowania samemu o sobie. Pracujemy tyle ile uważamy za słuszne i w podobnym systemie zarabiamy. Zaangażowanie i nadgodziny mogą nam w dłużej perspektywie przynieść zdecydowanie wyższe zarobki, niż te, na które moglibyśmy liczyć w kancelarii.
Praca w kancelarii:
– możliwość szybszego poznania środowiska
– szybszy awans w branży
– ograniczone zarobki, pracujesz dla kogoś
W takim razie, czy istnieje złoty środek dla początkującego prawnika? Oczywiście, jest nim połączenie pracy w kancelarii z pracą na własnej działalności. Najpierw zaczynamy pracować w uznanej na rynku kancelarii doświadczonego adwokata, a następnie po zdobyciu kontaktów i niezbędnego doświadczenia otwieramy własną działalność.