Stomatologia

Nagły ból zęba — co robić?

Nagły ból zęba — co robić?

Nagły ból zęba może zaskoczyć każdego. Najczęściej sytuacja tego rodzaju ma miejsce na wakacjach, podczas świąt, czy po prostu w ciągu nocy. Co zrobić, gdy ból nie daje nam żyć? Nie wszystkie gabinety dentystyczne działają w weekendy i święta. Na szczęście dostępne są miejsca takie, jak pogotowie stomatologiczne – co to oznacza? To nic innego, jak dentysta 24h lublin, lekarz stomatolog, który wychodząc naprzeciw wymaganiom swoich pacjentów postanowił pomagać niezależnie od pory dnia i nocy. Przeważnie wystarczy jeden telefon w celu umówienia nagłej wizyty i mamy rozwiązanie problemu. Każdy dentysta powie jednak, że sytuacji tego typu można uniknąć.

fot. pixabaycom | cc0

Ból zęba – jak uniknąć nieprzewidzianych wizyt w gabinecie dentystycznym?

Ból zęba to chyba koszmar każdego z nas. Nie wiadomo dlaczego wiele osób panicznie boi się wizyt w gabinecie dentystycznym. Paradoksalnie to właśnie ten strach jest ich przyczyną. Ból zęba wynika najczęściej z naszych zaniedbań. Można tego uniknąć dbając o odpowiednią i regularną profilaktykę. To profilaktyka jest tak naprawę szansą na zdrowie i długie życie, nie tylko jeżeli chodzi o nasze zęby. Wizyty w gabinecie stomatologicznym nie będą nawet bolesne, jeżeli będziemy się tam pojawiać przynajmniej dwa razy do roku. Stomatolog, widząc problem szybko sprawi, że nie dojdzie do bolesnych powikłań. Jest to równie ważne, jeżeli chodzi o dzieci. Jako rodzice od najmłodszych lat powinniśmy dbać o profilaktykę i jak najczęstsze wizyty u dentysty.

Jak dbać o zęby, by nie dochodziło do nagłego bólu?

Cóż, na pytanie, jak dbać o zęby każdy stomalotog odpowie podobnie i tak, jak my napisaliśmy wyżej — profilaktyka. Jeżeli chodzi o to, co możemy zrobić dla swoich zębów samodzielnie w domu, to jest przynajmniej kilka czynności, mogących uchronić nas przed bólem. Najważniejsze nie jest szczotkowanie, a nitkowanie zębów. Tylko specjalistyczne nici dentystyczne mogą dokładnie oczyścić przestrzenie między zębowe. Powinniśmy nitkować zęby po każdym posiłku — nawet jeżeli jest to jedynie przekąska. Na drugim miejscu jest oczywiście mycie, czyli szczotkowanie zębów, które również najlepiej przeprowadzać po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie. Szczotkowanie powinno trwać kilka minut. Do tego możemy jeszcze dołączyć płukanie zębów specjalnymi płynami do higieny jamy ustnej. Wszystkie te czynności spowodują, że z pewnością nagły ból zęba nie dotknie nas w najmniej spodziewanym momencie, a my będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem.

Udostępnij

O autorze