USG kolana to szybkie i stosunkowo łatwo dostępne badanie, pozwalające zdiagnozować wiele nieprawidłowości w tym obszarze. Stawy kolanowe należą bowiem do najbardziej skomplikowanych struktur organizmu człowieka. Są również stale eksploatowane poprzez chodzenie, bieganie, czy skakanie. Dodatkowo dźwigają niemalże cały ciężar ludzkiego ciała. Właśnie z tego względu, kolana narażone są na liczne kontuzje i urazy, a aby móc dokładnie zdiagnozować przyczynę i miejsce urazu, niezbędne jest wykonanie badania USG kolana.
Na czym polega badanie USG stawu kolanowego?
Ultrasonografia, co tak brzmi pełna nazwa badania, to technika, która wykorzystuje działanie fal ultradźwiękowych. Głowica urządzenia, jakim jest ultrasonograf, emituje fale, następnie zbierając je, gdy te odbiją się od struktur, znajdujących się wewnątrz ciała. Różne rodzaje tkanek, czyli zdrowe i chore tkani, odbijają owe fale na różne sposoby. Urządzenie zbiera informacje i przekłada je na czarno — biały charakterystyczny obraz, czyli wynik badania. Lekarz na tej podstawie jest w stanie stwierdzić gdzie i jaki problem występuje.
Usg kolana Lublin – badanie stawu kolanowego
Czy należy się specjalnie przygotować do badania ultrasonografem?
Badanie USG kolana nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy założyć ubranie, które w komfortowy sposób umożliwi wykonanie ultrasonografii. Dodatkowo warto zebrać wszystkie poprzednie wyniki badań związanie z tym obszarem ciała. Będzie to duża podpowiedź dla lekarza wykonującego badanie. Jedynie gips lub opatrunek uniemożliwi jego przebieg, ponieważ lekarz musi przejechać głowicą urządzenia po całym obszarze, obejmującym badanie.
Co diagnozuje USG kolana?
Na podstawie badania można potwierdzić lub wykluczyć następujące problemy:
- torbiele
- zmiany zapalne i zwyrodnieniowe
- kolano biegacza lub kolano skoczka
- tętniaki podkolanowe
- wysięk w stawie
- uszkodzenie wiązadeł
- uszkodzenie chrząstki
- uszkodzenie łękotek
- zapalenie kaletek
- oderwanie kawałka chrząstki
Ile kosztuje badanie USG stawu kolanowego?
USG kolana bez skierowania, w prywatnej klinice to koszt od 100 do 200zł, z tego właśnie względu wiele osób wybiera opcje leczenia prywatnego, zamiast oczekiwać całymi tygodniami lub miesiącami na wykonanie badania na fundusz NFZ.